Newsletter
Wesprzyj nas
Menu
Menu

Wstyd

Znasz uczucie zawstydzenia, gdy spotykasz się ze znajomymi jako jedyna masz nieułożone włosy? Nawet jeśli pół godziny poświęciłaś na fryzurę tylko… nie wyszło jak miało wyjść? Albo gdy przychodzą do Ciebie goście, a Ty nagle dostrzegasz brudne szyby, plamę na dywanie i utłuczone talerze?

Gdy w szkole okazuje się, że Twoje dziecko ma dziurawe skarpety, pogniecioną koszulkę i przy krótkie spodenki – a inne dzieci są jak spod igiełki, mamy pomalowane, uśmiechnięte i po porannych ćwiczeniach? Gdy mimo iż od tygodnia nie wypiłaś ani jednej słodzonej kawy wystaje Ci brzuch, koszulka go zbyt opina, a przecież w domu w lustrze wyglądałaś okej?

Tymczasem wstyd to prawdziwy ból. Przez długie lata pozostaje w ukryciu – wstydzimy się przecież mówić o tym, co wstydliwe. Skąd się w nas wziął? Za każdym razem, gdy czegoś nie zrobiliśmy co nie spełniało oczekiwań naszych bliskich, wstydziliśmy się bo myśleliśmy, że jesteśmy niedoskonali i nie zasługujemy na ich miłość.

Przestań się wstydzić! Nie musisz być idealna! Nie możesz być idealna, bo nikt taki nie jest. A nawet jeśli jest (a nie jest) to Ty wcale taka nie musisz być.

Myśl o tym co Ci się udało.

Że rano wstałaś, mimo iż marzysz o przespaniu całego dnia. Że dałaś dzieciom śniadanie – i może to nie jest smoothie bowl z niebieską spiruliną, świeżymi jagodami zebranymi podczas porannego joggingu i płatkami róż z Twojego ogrodu.

Wstyd Ci, że nie byłaś w ostatnim roku na żadnej wystawie? Ale może regularnie bywasz na placach zabaw? Albo ślęczysz nad pralką.
Spójrz na siebie z boku. Zastanów się za co może podziwiać Ciebie ktoś, kogo podziwiasz Ty. Ścigasz się z sąsiadką na porządek w domu? Zastanawiasz się jak ona to robi, że jej podłoga zawsze lśni? To teraz pomyśl za co ona podziwia Ciebie. Twoja koleżanka z pracy jest ZAWSZE wcześniej i ZAWSZE wychodzi po Tobie? A Ty się nigdy nie wyrabiasz? Co ona myśli patrząc na Ciebie (i nie odpowiadaj, że spóźnialską, tylko pomyśl czego zazdrości Tobie).

Na pewno jest w Tobie coś, z czego możesz być dumna. I o tym myśl za każdym razem, gdy chcesz się wstydzić. Bo jesteś WYSTARCZAJĄCA. Nie bądź idealna. To zupełnie bezsensu.

Katarzyna Kach Błażejewska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *