Newsletter
Wesprzyj nas
Menu
Menu

Nałogowe jedzenie

Czym jest uzależnienie od jedzenia? Prosta definicja brzmi:
„ Kiedy tego nie masz, czujesz się źle, kiedy to masz, nie czujesz się dobrze”.

Kiedy jesteśmy uzależnieni od jedzenia, nie budzimy się rano radośni jak skowronki. Przeciwnie. Wstajemy rano z czymś w rodzaju kaca po wieczornym obżarstwie. Objadamy się bez umiaru, ponieważ musimy, a nie chcemy. Zanim zorientujemy się, że jakaś substancja czy produkt zawładnął nami na dobre, tkwimy już w nałogu po uszy.

Nałogowe jedzenie zaczyna się niewinnie. Od szukania pociechy w jedzeniu na rozładowanie emocji np. gniewu, lęku, złości, smutku. Często ta nauka pobierana jest już w dzieciństwie. Jeśli małe dziecko dostaje na pociechę czekoladkę, albo karzę się go szlabanem na słodycze za niewłaściwe zachowanie. Kiedy w domu panuje duża koncentracja wokół jedzenia, jakby ono było najważniejsze. Kiedy stwarza się wrażenie, że jeśli wszyscy są najedzeni, to wszelkie potrzeby są zaspokojone.

W takiej sytuacji jedzenie staje się jedyną dziedziną życia, którą dziecko może kontrolować (niejadek) Kolejne próby ograniczenia jedzenie pojawiają się często w okresie dojrzewania. Podczas stosowania diety pojawia się upragnione uczucie niezależności. Uwidacznia się spirala diet.

W rezultacie nastrój zaczyna zależeć od tego co aktualnie robię z jedzeniem, a nie od faktycznych wydarzeń w życiu.
Ten prosty sposób łagodzenia uczuć zaczyna się komplikować w momencie, kiedy pojawią się pierwsze problemy z wagą. Okazuję się, że to co do tej pory ułatwiało przeżywanie emocji i radzenie sobie z problemami, teraz samo zaczyna być problemem. Jedzenie staje się „wyzwalaczem” emocji. Radzisz sobie z tymi emocjami na dwa sposoby, po pierwsze jedzeniem po drugie dietą.

Objawy uzależnienia od jedzenia:

✔️ Utrata kontroli nad jedzeniem – objawia się niemożnością przewidzenia, ile zjesz np. zaczyna się niewinnie „tylko to jedno ciastko”, a zjadasz całą paczkę.
✔️ Życie emocjonalne skupione jest wokół jedzenia – często już od rana pojawiają się myśli i uczucia dotyczące twojego sposobu jedzenia od euforii przed śniadaniem „dziś mi się uda” do zwątpienia po południu i złości na siebie po wieczornym objadaniu. Często kończysz kolejny dzień z myślą „ od jutra zacznę na nowo”.
✔️ Koncentracja życia wokół jedzenia – angażujesz wszystkie sfery swojego życia, nawet te niezwiązane z wagą pod jedzenie i odchudzanie.
✔️ Straty przewyższają zyski – pojawiają się problemy zdrowotne, jedzenie i problemy z wagą pochłaniają coraz więcej pieniędzy, ograniczasz spotkania towarzyskie, spada akceptacja siebie, problemy w życiu seksualnym, ograniczony wybór ubrań..
✔️ Następuje zmiana tolerancji na jedzenie – ilość jedzenia kiedyś „ nie do zmieszczenia w żołądku” teraz pochłaniana jest bez problemu. Kiedy inni mają już dość, Ciebie jeszcze ssie.

Pamiętaj jedzenie nie ma żadnej tajemniczej mocy, jest tylko tym, czym sama uczynisz je w swoim życiu.!!!

Uzależnienie od jedzenia sprawiło, że masz utrudniony dostęp do własnych emocji. Na pewno przeżywasz ich mnóstwo. Sprawdź czy umiesz je rozróżnić? Czy masz do nich dostęp? Czy umiesz je wyrażać? Jak na nie reagujesz?

Jeżeli chcecie dowiedzieć się, dlaczego jecie bez kontroli, przestańcie to robić choć na chwilę. Wtedy przy odrobinie wysiłku z zamętu wyłoni się to co prawdziwe.

Ela Lange

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *