Newsletter
Wesprzyj nas
Menu
Menu

Mam do Ciebie pytanie

Mam do Ciebie pytanie. Pamiętasz jak spędzałaś/eś czas z rodzicami jako dziecko? Mam na myśli taką zwykłą codzienność a nie wielkie wydarzenia.

Z mojego doświadczenia zawodowego wynika, że sporo osób nie potrafi sobie wiele przypomnieć. Raczej pamiętają to, że rodzice gonili za obowiązkami, byli, ale jakby ich nie było. Chcesz budować taką więź ze swoim dzieckiem?

Formą okazywania uczuć i spędzania czasu od zawsze było jedzenie. Podanie posiłku traktujemy jako okazanie uczuć i troski o dobro i bezpieczeństwo najbliższych. I faktycznie tak jest. Posiłki mają bardzo ważne znaczenie zdrowotne – tu nie ma wątpliwości, ale i społeczne. Wspólne spożywanie posiłków zbliża!

W dbaniu o najbliższych nie należy też zapominać o bardzo ważnym aspekcie: żeby tak często jak to możliwe być uważnym na potrzeby dziecka czyli poświęcenie mu czasu i uwagi. To podczas spędzania razem czasu poznajemy się, budujemy relacje, często takie, które ciężko odbudować, gdy dzieci są już starsze.

Zatem zdecydowanie bardziej dbajmy o jakość pożywienia, a nie o ilość (nie karmimy śmieciowym jedzeniem). Przede wszystkim dajmy im poczucie bycia kochanymi i ważnymi poprzez poświęcanie czasu i uwagi. Jak? Zacznijmy od początku.

Gdyby tak zacząć spędzać wspólnie czas podczas wspólnego przygotowywania posiłku? A jakby wspólne ustalić co jemy (pokażemy wtedy, że liczymy się ze zdaniem innych, że wszyscy są równi), razem zrobić zakupy i potem przygotować posiłek? Oczywiście w przypadku mniejszych dzieci może to być kłopotliwe, ale przymknijmy na to oko i doceńmy wspólny czas, to, że dzieci chcą go z nami spędzić, że chcą pomóc, poczuć się ważne. To naprawdę zaowocuje za kilka lat.

Jeśli dzieci nie kręci wspólne przygotowywanie posiłku, uszanujmy to. Nie każdy musi lubić to co my. Mają do tego prawo i tyle.

Jak zatem okazywać miłość poza stołem? Dam Wam receptę: Idźcie do swoich dzieci, usiądźcie obok i zapytajcie „Co chcesz teraz robić?”. Odpowiedź jest blisko. Tuż obok – w głowie Twojego dziecka.

Dbając o to co jest na talerzu troszczmy się o zdrowie dziecka, a spędzając z nim czas dbamy o jego zdrowie psychiczne. To nierozłączalny tandem na drodze do szczęścia w przyszłości.

Daria Gradziuk
#kobietybezdiety #dziecko #rodzice #kbd #relacje #mama #jedzenie #psycholog

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *